Snom takmer každého mladého človeka je práca s vysokou výplatou ale za minimum úsilia. Naopak niektorý stavili na tvrdú drinu a vybrali si podnikanie. Založenie živnosti nie je ničím zložitým a zvládne ho naozaj každý. Stačí navštíviť stránky Slovensko.sk a zadať žiadosť o založení živnosti. Základom je vek 18 rokov, platná adresa a v prípade remeselnej alebo viazanej živnosti aj potvrdenie o dosiahnutom vzdelaní a získanej praxe. Samozrejmosťou pri založení živnosti je aj čistý register trestov. Tým pádom sme prešli pomyselný štart nášho podnikania. Je to ale iba začiatok. Povinnosti živnostníkov sa týmto nekončia.
Okrem tvrdej práce a motivácii si musí živnostník sledovať aj aktuálnu legislatívu, ktorá upravuje jeho práva a povinnosti. V prípade zriadenia prevádzky nesmie zabudnúť na jej ohlásenie, kontrolu z hygieny a dodržanie podmienok, ktoré zriadenie prevádzky sprevádzajú. V prípade predaja si musí živnostník zriadiť registračnú pokladňu, poprípade online pokladňu – systém je priamo napojený na daňovú správu a oba druhy pokladní – či už VRP alebo ORP sú pre predaj potrebné a bez nich by sme to rozhodne neodporúčali, nakoľko hrozia vysoké pokuty.
Okrem týchto povinností by nemal živnostník zabúdať na povinnosť platiť odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne. V prví rok podnikania nie je povinné do sociálnej poisťovne odvody odvádzať. Z praxe sme sa ale naučili, že ak zisky zo živnosti sú vyššie, je múdrejšie začať odvody platiť už v prví rok podnikania. Zdravotné odvody si SZČO musí platiť odo dňa vzniku živnosti. Oba druhy odvodov sú splatné k 8. dňu kalendárneho mesiaca. Až 80% živnostníkov na Slovensku si platí minimálne odvody. Pritom suma odvodov sa každý rok mení a tieto prípadné zmeny si musí živnostník sledovať. Minimálne odvody do sociálnej poisťovne za rok 2024 predstavujú sumu 216,13 eur. Odvody do zdravotnej poisťovne predstavujú minimálnu sumu 97,80 eur. To ale neplatí pre zdravotne znevýhodnené osoby. Tie do zdravotnej poisťovne odvádzajú sumu vo výške 48,90 eur.